PORADY SPRZĘT & AKCESORIA

Jak się ubrać na kajaki ? Co zabrać ze sobą na spływ kajakowy ? Część 1

jak ubrać się na kajak

Strategie dotyczące sprzętu i odzieży na ciepłą pogodę

Kajakarstwo jest jedną z aktywności na świeżym powietrzu, która w dzisiejszych czasach zyskuje ogromną popularność. Zwłaszcza, że zima osiada już śmielej na naszej ziemi, w tym artykule dowiesz się jak się ubrać na kajaki. Aby udać się w ciepłe miejsce na wycieczkę kajakową w słońcu, z czystą niebieską wodą, jasnymi piaszczystymi plażami i pięknym słońcem brzmi niesamowicie. Wyprawy Baja Mexico spełniają wszystkie te warunki i są doskonałą opcją, aby uciec od zimowego smutku i wrócić do słońca. Kajakarstwo w ciepłym klimacie niesie za sobą wiele wyzwań, z których najważniejszym jest ochrona przed słońcem, kiedy jesteś na wodzie. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak ubrać się na kajaki w ciepłe dni, aby być szczęśliwym, wygodnym i, co najważniejsze, nie wyglądać jak pomidor.

Niezbędnik kajakarza na ciepłą pogodę

PFD (ang. Personal Floation Device) – kamizelka asekuracyjna

Jak się ubrać na kajaki

Po pierwsze, jest kilka rzeczy, bez których nigdy nie powinieneś wiosłować. Najważniejszym z nich jest Personal Flotation Device, czyli PFD. To jest to, co większość ludzi nazwałaby kamizelką ratunkową, chociaż jeśli chcesz przejść do kwestii technicznych, kamizelka ratunkowa jest zbudowana w taki sposób, że jeśli użytkownik jest nieprzytomny w wodzie, utrzyma go twarzą do góry, podczas gdy PFD jest przeznaczony tylko do utrzymać się na wodzie. To zdecydowanie najważniejsza rzecz do noszenia podczas spływu kajakowego, ponieważ w nagłych wypadkach może być tym, co oddziela przerażającą historię opowiedzianą przy ognisku od prawdziwej tragedii.

Istnieją różne style PFD, a te, które są zwykle przeznaczone do pływania kajakiem, mają bardzo małą wyściółkę w dolnej części pleców, ponieważ jest to wygodniejsze z oparciem siedziska kajakowego. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, aby Twój PFD był odpowiednio dopasowany do Twojego ciała, był odpowiednio dopasowany i zawsze w pełni zapinany.

Fartuch

Inną rzeczą, którą uważam za niezbędną do noszenia podczas spływu kajakowego, jest fartuch kajakowy. Fartuch nosi się wokół talii i uszczelnia wokół kokpitu kajaka. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że można bezpiecznie pływać kajakiem bez niego, ja twierdzę, że korzyści zawsze przewyższają ryzyko. Przede wszystkim zapewni Ci dużo suchości, ponieważ zapobiega wlewaniu się fal do kokpitu Twojej łodzi. W trudnych warunkach może to być niezbędna funkcja bezpieczeństwa, ale nawet w spokojny dzień znacznie wygodniej jest zapobiegać kapaniu kropli z wiosła i moczenia nóg. Dodatkowo chroni Twoje nogi przed słońcem, dzięki czemu nie musisz się martwić o poparzenia słoneczne. Jeśli jest spokojny i ciepły dzień, możesz wiosłować z nim zawieszonym na kolanach, a nie zawieszonym na kokpicie, ale zawsze warto go mieć.

Istnieją dwa główne style fartuchów, jeden wykonany z nylonu, a drugi z neoprenu. Fartuchy nylonowe są najlepsze dla początkujących, ponieważ można je łatwiej zakładać i zdejmować. Fartuchy z neoprenu ściślej pasują do kokpitu, dzięki czemu zapewniają lepsze uszczelnienie podczas wiosłowania w trudnych warunkach lub toczenia kajaka. Neoprenowy fartuch może być jednak trudniejszy do startu i sprawia, że ​​niektórzy niedoświadczeni kajakarze czują się niekomfortowo, czując, że mogą zostać uwięzieni w łodzi. Jeśli planujesz używać fartucha neoprenowego, poświęć czas na ćwiczenie zakładania go i zdejmowania z łodzi, aby poczuć się z nim komfortowo.

Odzież do pływania kajakiem w ciepłe dni

Przede wszystkim kilka uwag na temat tego, jakie rodzaje odzieży są, a jakie nie są zalecane. Najważniejsze tutaj jest unikanie bawełny w jak największym stopniu. Kajakarstwo to sport wodny, a bawełna nie radzi sobie dobrze z wodą. Materiały syntetyczne zawsze będą lepsze podczas pływania kajakiem, więc staraj się trzymać z dala od bawełnianej koszulki, nawet mieszanka jest lepsza niż czysta bawełna.

Ochrona przed słońcem

Najważniejszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jeśli chodzi o ubiór na spływy kajakowe w ciepłe dni, jest ochrona przed słońcem. Słońce nie tylko pada na Ciebie z góry, ale także odbija się od wody, uderzając podwójną dawką silnych promieni, które mogą prowadzić do oparzeń słonecznych, odwodnienia, uszkodzenia oczu i nie tylko. Zatrzymanie słońca to największy klucz do sukcesu. Będziemy pracować od góry do dołu, zaczynając od tego, co założyć na głowę.

Pokrycie głowy

Jakiś kapelusz jest kluczem. Zwykle noszę czapkę z daszkiem, ale coś z szerokim rondem jest jeszcze lepsze. Przewodnicy w Baja uwielbiają swoje duże sombrera, a ja znam ludzi, którzy zabierają kowbojski kapelusz na każdą wyprawę kajakową. Tylko upewnij się, że z tymi szerszymi rondami masz jakiś pasek, który uchroni go przed zwiewaniem na wietrze. Następne w kolejności są okulary przeciwsłoneczne. Nawet w kapeluszu odbicie słońca od wody może być zabójcze dla twoich oczu pod koniec dnia. Nie muszą być drogie, ale ochrona UVA/UVB jest koniecznością, a okulary polaryzacyjne świetnie sprawdzają się na wodzie. Tutaj też warto mieć jakiś pasek, lub po prostu dodatkowy kawałek sznurka, aby ich nie zgubić, zwłaszcza jeśli twoje okulary są na droższym końcu spektrum.

Górna część ciała

Wiesz już Jak się ubrać na kajaki zabezpieczając głowę, teraz pora na górną cześć ciała. Dla twojego ciała moją największą radą jest nie rezygnować z rękawów. O ile pochłanianie promieni w podkoszulku brzmi nie zachęcająco, trzymanie słońca z dala od ramion sprawi, że pod koniec dnia będziesz o wiele szczęśliwszym kamperem. Ponadto do połowy popołudnia słyszy się skargi na otarcia od wioślarza w podkoszulku, dlatego zdecydowanie zaleca się stosowanie rękawów. W związku z tym wolę długie rękawy tak bardzo, jak to możliwe. Oczywiście nic ciężkiego, ale rashguard lub t-shirt z długim rękawem oznacza, że nie muszę się martwić, że krem przeciwsłoneczny zmyje mi się z ramion z każdym pluskiem. Dla tych z nas, którzy naprawdę łatwo się palą, warto rozważyć bluzę przeciwsłoneczną z wbudowanym filtrem SPF. Opcją mogą być również rękawiczki (z palcami lub bez). Bardziej do ochrony pęcherzy niż cokolwiek innego. Jeśli to Twoja pierwsza wyprawa kajakowa w roku i masz skłonność do odcisków na rękach, zabranie ze sobą pary nie jest złym pomysłem.

Dolna część ciała

Wiesz już Jak się ubrać na kajaki zabezpieczając górną cześć ciała, teraz czas na dolną część ciała. Na nogach noszę po prostu szorty na desce, albo jakieś sportowe spodenki. Fartuch będzie chronić Twoje nogi przed słońcem, chociaż jeśli go nie nosisz, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej obszaru wewnątrz kolan. Nieraz przyłapano mnie na bolesnym oparzeniu i kilku głupich bruzdach po opaleniźnie w tym miejscu. Na nogach zwykle noszę buty do wody lub sandały z paskiem na plecy. Zdecydowanie lubię coś, co pozostaje na nogach, gdy wchodzę i wysiadam z łodzi.

Krem do opalania

Wiesz już Jak się ubrać na kajaki zabezpieczając dolną część ciała, teraz porozmawiajmy o kremie do opalania. To prowadzi nas do jednej z najważniejszych rzeczy, które musisz nosić, gdy pływasz kajakiem w słoneczny dzień. Krem do opalania! Nie popełnij błędu zrujnowania wakacji, rezygnując z kremu przeciwsłonecznego pierwszego dnia i radząc sobie ze złym oparzeniem przez resztę podróży. Aplikuj wcześnie i często powtarzaj. W moim PFD zawsze trzymam tubkę z szminką z SPF. Opalone usta nie są zabawne. Jeśli często wchodzisz i wychodzisz z wody, wodoodporny krem ​​przeciwsłoneczny bardzo pomoże, a bezpieczny krem ​​przeciwsłoneczny do rafy pomoże zadbać o całe podwodne życie, które chcemy odkrywać.

Ogólnie rzecz biorąc, ubieranie się na spływy kajakowe w ciepłe dni to przede wszystkim ochrona przed słońcem i komfort. Nie musisz się nad tym zastanawiać, każdy znajdzie swoje własne strategie, aby pozostać szczęśliwym i wygodnym na wodzie. Mam nadzieję, że niektóre z tych wskazówek okażą się pomocne podczas następnej przygody kajakowej. Nie mogę się doczekać, kiedy w niedalekiej przyszłości wpadnę na ciebie na wodzie!

Zapraszam do kolejnej części wpisu, gdzie dowiesz się Jak się ubrać na kajaki w okresie jesiennym.

Avatar

Robert

About Author

Wielki pasjonat kajakarstwa i wszystkiego co z nim związane. Od 10 lat aktywny kajakarz pływający na różnych akwenach wodnych w wielu krajach na świecie.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *