PORADY

Eskimoska – Jak zrobić. Poradnik krok po kroku

eskimoska

Jedną z najbardziej intrygujących umiejętności w kajakarstwie jest to, jak zrobić Eskimoskę. Często słyszymy: „Hej, widziałem, jak negocjowałeś te potworne fale, to było szalone. Jestem pewien, że jest to super zabawa, ale boję się tylko jednej rzeczy! Co jeśli twój kajak się wywróci?”. To chyba najczęściej zadawane pytanie przez osoby, którym obcy jest świat kajakarstwa. Słusznie, bo z zewnątrz wszystko może wyglądać tak kusząco, ale ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, co jeśli się wywróci? Wymyśliliśmy więc odpowiedź i dobra wiadomość jest taka, że można wyjść z kajaka żywym i nienaruszonym. Wymaga to technicznego ruchu angażującego wiele części ciała. Ta magiczna technika znana jest pod nazwą Eskimoska.

Eskimoska

eskimoska

Najbezpieczniejszym, najbardziej wypróbowanym i przetestowanym sposobem na odzyskanie sił po wywróceniu się jest eskimoska. Może ona zaoszczędzić ci wiele czasu i wysiłku, ponieważ nie musisz wysiadać z kajaka w zimnej wodzie, pozbywać się litrów wody i ponownie wsiadać do kajaka. Istnieje całkiem sporo sposobów, w jaki możesz wykonać eskimoskę i różni instruktorzy nauczą cię różnych odmian. Może to również zależeć od sposobu, który uważasz za najłatwiejszy. Jednak w tym artykule podzielimy się najczęściej nauczanymi technikami wykonywania eskimoski.

Eskimoska – jak wykonać.

Ustawienie

Jest to pierwszy i jeden z najważniejszych elementów udanej rolki. Schowaj ciało do przodu, blisko pokładu łodzi. Umieść wiosło tuż przy powierzchni wody, tylna strona wiosła powinna być skierowana do płaskiej powierzchni. Wiosło powinno być umieszczone po twojej słabszej stronie. Sztuczka polega na tym, aby pochylić się do przodu i wcisnąć wiosło jak najniżej, pozostając w pozycji pionowej.

Wychyl się i zatrzymaj.

Kiedy już skończysz ustawiać się, obróć się dobrowolnie w stronę, w którą znajduje się twoje wiosło. W momencie, gdy kajak jest odwrócony pochyl się w kierunku strony, na której znajduje się wiosło. To jest punkt, w którym obecność umysłu wchodzi w grę. Musisz być w pełni świadomy ruchów swojego ciała i nie dać się zdezorientować. Stąd pauza jest niezbędna, przed przejściem do następnego kroku. Więc kiedy już się wychylisz zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj następny ruch.

Zamach i pstryknięcie

Kiedy jesteś już całkowicie odwrócony, twoje wiosło powinno wynurzyć się po drugiej stronie wody z twarzą siłową skierowaną teraz do powierzchni. (UWAGA: Pamiętaj o kroku 1, gdzie pochylenie się i pchnięcie wiosła w dół jest kluczowe, ponieważ podczas wynurzania się na drugą stronę, twoje wiosło będzie tuż nad powierzchnią, jak trzeba) Tak więc po kluczowej PAUZIE przychodzi wielki ruch.

Zamach i pstryknięcie. Musisz wykonać ruch wiosłem, który będzie zamachem. Musisz przesunąć wiosło na powierzchni wody od siebie, aż znajdzie się pod prostopadłym kątem do twojej łodzi. Ruch ten sprawi, że swoim wiosłem zrobisz szeroki łuk. Pamiętaj, jeśli zamiatasz w prawo, twoje lewe ramię powinno pozostać bliżej twojej klatki piersiowej, a nie iść wysoko! Podczas wykonywania zamachu musisz zaangażować kolana i biodra. Załóżmy, że wykonujemy zamach w prawą stronę. W takim przypadku, powinniśmy wypchnąć nasze lewe kolano w kierunku zewnętrznym i pstryknąć biodrami w tym samym lewym kierunku. Wszystko to powinno być w jednej słodkiej akcji.

Pozycja głowy podczas wynurzania

Po zamachnięciu się i pstryknięciu, prawdopodobnie zobaczysz niebo, jeśli zrobiłeś to dobrze. Następnym krokiem jest upewnienie się, że głowa pozostaje przechylona w kierunku, z którego się wyłaniasz. Jest to trochę skomplikowane do uchwycenia, ponieważ jest to sprzeczne z intuicją. Chciałbyś najpierw wyciągnąć głowę z wody. Jednak ten instynkt trzeba ograniczyć ! Trzeba pamiętać, że głowa wychodzi z wody po tym jak większa część ciała jest na zewnątrz.

To tyle. I jak, eskimoska wydaje się prosta do wykonania ?

Eskimoska – rodzaje

eskimoska

Na Mistrzostwach Grenlandii w Kajakarstwie uprawia się 7 wyróżniających się rodzajów rolek i związanych z nimi ruchów. Różne rolki mają wyróżniające się cele, obejmujące korygowanie kajaka, jeśli dłonie są uwięzione lub uszkodzone, jeśli wiosło jest zgubione, jeśli fartuch spadł lub nie jest stale noszony, lub jeśli kajakarz musi chronić utrzymanie czegoś (w rywalizacji, rozszerzony awatar lub ośmiokilogramowy ciężar).

Screw roll

Jest to podstawowy ruch, który jest w dużej mierze nauczany jako pierwszy i jest rutynowo nazywany „rolką”. Jest on idealny na otwartej lub równej wodzie i tak wymaga naprawdę dużego miejsca, aby wykonać go przyjemnie, więc może być znacznie mniej wartościowy w bliskich strefach lub na wodzie.

C-to-C roll

C-to-C roll to inna, niecodzienna rolka, która ma skłonność do wykorzystywania jej w sposób bardziej godny uwagi na wodzie. W tym przypadku chodzi o wykorzystanie dwóch wygiętych kształtów, a następnie o wykorzystanie krawędzi wcześniej lub później.

Invert Screw

Eskimoska, która polega na skręceniu ciała do tyłu i prowadzeniu pióra po powierzchni wody dookoła rufy kajaka. Używana przez kajakarzy freestyle’owych, z racji swojej efektowności i szybkości,  w miejscach znanych i bezpiecznych. Wykorzystana na płytkiej i szybkiej wodzie górskiej grozi utratą twarzy:)

Hand roll

Ten rodzaj eskimoski jest trochę „festiwalowym wyczynem”, a dodatkowo może przynieść korzyść, jeśli kajakarz stracił wiosło lub jest podobnie pomocny w grze kajak polo. Jest on przewidziany intencjonalnie na hip-flick. Jest to w podobny sposób konsekwentnie używane przez wioślarzy, którzy biegają ogromne kaskady, jak wynik w niebotycznym tempie bez wiosła jest uważany za prezentujący znacznie mniejsze ryzyko niż wynik z wiosłem.

Przestarzałe techniki eskimoski

Kilka metod jest rzadko stosowanych przez współczesnych wioślarzy. Rolka Pawlata jest kultywowana jednocześnie, utrzymując dalszy ogranicznik ostrej krawędzi wiosła i usuwając odwrotność od przodu, aby sprowadzić do tyłu.

Rzut Steyra to odwrotność Pawlata. W trakcie całego ruchu, jedna krawędź wiosła jest trzymana jednocześnie, gdy rozwijanie wiosła sięga w uzasadnionych punktach do kajaka; wioślarz ściąga wiosło, aby przywłaszczyć sobie kajak bez czynności czyszczenia. Rzut burzy wykorzystuje czyszczenie pionowe, a nie płaskie.

Skąd wzięła się nazwa Eskimoska ang. „Eskimo Roll” ?

Historia kajakarstwa sięga początków 1600 roku. Rdzenni mieszkańcy Grenlandii, Alaski, Kanady i Syberii wynaleźli kajaki. Społeczeństwa łowiecko-zbierackie używały kajaków jako łodzi myśliwskich. O przetrwanie polegali całkowicie na polowaniu. Z łatwością polowali na arktyczne zwierzęta, aż z czasem opanowali umiejętność prostowania kajaka z przewróconej pozycji. Grupy te posługują się językami Inuit i Yupik i są również określane tymi nazwami. Jednak zbiorowo byli znani jako Eskimosi, kolonialna nazwa nadana im przez nierdzenną ludność. Pamiętaj, że użycie słowa Eskimo jest teraz nieco zabronione i uważane za obraźliwe.

Zabawny fakt, jak wynika z badań przeprowadzonych około 1911 roku, prawie 40% wszystkich Inuitów grenlandzkich wiedziało, jak wykonywać technikę zwaną eskimoska. Ktokolwiek powiedział, że konieczność jest matką wynalazków, był absolutnie na miejscu.

Wniosek

eskimoska

Podobnie jak w innych aspektach kajakarstwa zaufanie do siebie jest ważną rzeczą. Kiedy zaczynamy wątpić w nasze możliwości pod wodą, wtedy do głosu dochodzi rzeczywistość w postaci „utknąłem pod wodą, płynę w dół rzeki bez kontroli”. Normalną reakcją jest wystraszenie się i albo natychmiastowe wyjście, albo spróbowanie niewiarygodnie trudnej roli, która prawdopodobnie się nie powiedzie.

Aby toczyć się z pewnością siebie, musisz zachować spokój, uwierzyć w siebie i być skupionym na technice. Jeśli jesteś w stanie skoncentrować się na tym, aby rolka była modna i nie zrezygnować po pierwszej próbie Rezultaty będą widoczne.

Sprawdź inne poradniki:

Avatar

Robert

About Author

Wielki pasjonat kajakarstwa i wszystkiego co z nim związane. Od 10 lat aktywny kajakarz pływający na różnych akwenach wodnych w wielu krajach na świecie.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *