PORADY

Jak zacząć pływać kajakiem – Wskazówki dla początkujących kajakarzy

jak zacząć pływać kajakiem

Jak zacząć pływać kajakiem – oto jest pytanie! Początkujący kajakarze pokochają tę listę 12 pierwszych kajakowych tips & tricks, które pomogą złagodzić krzywą uczenia się. Na szczęście, kajakarstwo nie jest zbyt techniczną umiejętnością.

Mimo to, Twoje bezpieczeństwo na wodzie wymaga, abyś nauczył się umiejętności technicznych, takich jak samoratownictwo czy wykonywanie skrętów eskimoskich. Niektórzy kajakarze użyją tych manewrów tylko kilka razy w życiu.

Krótko mówiąc, im trudniejszy styl wiosłowania, tym więcej czasu poświęcisz na opanowanie umiejętności niezbędnych do bezpiecznego uprawiania tego sportu. Ten artykuł skupia się jednak na wskazówkach i sztuczkach, z których mogą skorzystać wszyscy początkujący kajakarze podczas nauki tego niesamowitego sportu.

paddle g1032486e0 1920
Obraz Lars Nissen z Pixabay

Jak zacząć pływać kajakiem – Porady dla początkujących kajakarzy

Przedstawiając te wskazówki dla początkujących kajakarzy, starałem się zachować ich logiczną kolejność. Możesz przechodzić przez nie w miarę przygotowywania się do spływu kajakowego, aby upewnić się, że będziesz miał bezpieczny i edukacyjny czas na wodzie. Teraz czas na lekcję pt. Jak zacząć pływać kajakiem.

Wskazówka #1. Noś Kamizelkę (i zakładaj je prawidłowo!).

Zdecydowanej większości poważnych wypadków na kajakach można było zapobiec, gdyby uczestnik miał założoną (lub prawidłowo założoną) kamizelkę ratunkową. Oczywiście, niektóre miejsca prawnie wymagają, abyś miał na swoim kajaku PFD, ale nie nalegają, abyś nosił ją przez cały czas.

Niestety, jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego, co spowoduje, że wejdziecie do wody i odłączycie się od kajaka, kajakowe PFD, które jest przypięte do linki bungee na dziobie kajaka, nie zrobi dla was wiele dobrego, gdy już będziecie pływać.

Jeśli udasz się do popularnego miejsca wodowania w pobliżu, powinieneś zobaczyć większość doświadczonych kajakarzy noszących kamizelki ratunkowe. Jest to najmądrzejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo na wodzie i jest to obowiązkowe dla początkujących.

Szybkie wskazówki dotyczące właściwego dopasowania Twojej kamizelki

Samo założenie kamizelki ratunkowej na ramiona nie wystarczy, aby zapewnić jej skuteczne działanie w razie potrzeby. Zastosuj się do tych szybkich wskazówek, aby mieć pewność, że nosisz kamizelkę prawidłowo:

  • Przełóż ręce przez otwory na ręce lub wsuń kamizelkę na głowę (w zależności od stylu)
  • Zapnij wszystkie klamry lub zabezpiecz zamek błyskawiczny
  • Dociągnij wszystkie paski do oporu
  • Umieść kciuki pod pasami barkowymi i spróbuj podnieść kamizelkę do góry
  • Jeśli jesteś w stanie podnieść paski naramienne wyżej niż czubki uszu, paski muszą być ciaśniejsze lub musisz wybrać mniejszy rozmiar

Ideą tej techniki jest symulacja tego, co stanie się z Twoją kamizelką, gdy wejdziesz do wody. Jeśli jest zbyt luźna, zsunie się z Twojego tułowia i pozostaniesz bez dodatkowej pływalności.

Wskazówka #2. Wybierz odpowiedni typ kajaka

Wybór odpowiedniego typu kajaka na swój pierwszy raz jest jak założenie kółek treningowych przed nauką jazdy na rowerze. Niektóre rodzaje kajaków są bardziej przyjazne dla początkujących niż inne i jest wiele powodów dlaczego tak jest.

Po pierwsze, korzystanie z wysoce wyspecjalizowanego kajaka po raz pierwszy na wodzie prawdopodobnie doprowadzi do frustracji szybko. Wybierając jeden z najlepszych kajaków morskich, które są przeznaczone do długodystansowych wypraw, na przykład, jest prawdopodobne, aby spowodować początkujących do walki z manewrowości.

Te kajaki nie są przeznaczone do wykonywania szybkich zwrotów, a zamiast tego są wyspecjalizowane do efektywności na długich dystansach. Kiedy jednak pływasz po raz pierwszy, różnica między kajakiem, który może osiągnąć średnią 2 mil na godzinę, a takim, który może osiągnąć blisko 5 mil na godzinę, nie powinna być twoim priorytetem.

Dlatego zalecamy, aby pierwsi kajakarze zaczęli od jednego z najlepszych kajaków sit-on-top do rekreacyjnego wiosłowania. Te kajaki są łatwe do wejścia i wyjścia, łatwe do manewrowania i bardzo wyrozumiałe dla początkujących.

W naturalny sposób odprowadzają wodę z kokpitu dzięki otworom na szpary, które są wbudowane w kadłub. Jest to naprawdę ważne dla początkujących, którzy są bardziej narażeni na wywrócenie się niż doświadczeni wiosłujący.

Jeśli wywrócisz się w kajaku typu sit-in, kokpit może stworzyć uszczelnienie z powierzchnią wody, co znacznie utrudnia odwrócenie kajaka. Gdy już to zrobisz, znajdziesz również dużo wody wewnątrz kokpitu, którą będziesz musiał usunąć za pomocą pompy zęzowej.
Kajaki sit-in wymagają również bardziej technicznego podejścia do ponownego wejścia, które wymaga więcej siły górnej części ciała i rdzenia niż kajaki sit-on-top. Z tych wszystkich powodów, pierwsi kajakarze powinni zawsze używać kajaków typu sit-on-top.

Jeśli z jakiegoś powodu miejsce, w którym zamierzasz pływać nie oferuje tego stylu kajaka, może istnieć powód, który powinien sprawić, że pomyślisz dwa razy o płynięciu w tym miejscu po raz pierwszy.

Wskazówka #3. Wybierz miejsce startu przyjazne dla początkujących

Kolejną sztuczką, którą możesz wykorzystać przy pierwszym spływie kajakowym jest wybranie łatwego miejsca do wodowania. Może to być ładna piaszczysta plaża z łagodnym brzegiem lub nawet rampa dla łodzi, która nie jest zatłoczona drogimi łodziami typu bass.

Skaliste brzegi nie są zalecane dla początkujących, ponieważ utrudniają utrzymanie stopy podczas wchodzenia i wychodzenia z kajaka. Stwarza to również większe ryzyko kontuzji i większe prawdopodobieństwo uszkodzenia kajaka.

Strome brzegi utrudniają także wchodzenie i wychodzenie z kajaka, ponieważ na stromym podłożu trudniej jest utrzymać równowagę. Trzeba też wchodzić do kajaka pod większym kątem, co zwiększa prawdopodobieństwo natychmiastowego wywrócenia się, jeśli ciężar ciała przesunie się za bardzo w jedną stronę.

Jest to ten sam powód, dla którego nie zalecamy pierwszym kajakarzom startu z podwyższonego doku. Jeśli dok nie jest wyposażony w rampy do wodowania kajaków przystosowane do potrzeb ADA, wejście pod większym kątem może być trudne dla początkujących.

Tak więc, podsumowując raz jeszcze, ładna, ciepła, piaszczysta plaża z bardzo łagodnym spadkiem od plaży do wody jest najlepszym scenariuszem dla początkujących kajakarzy.

Wskazówka #4. Zaplanuj mądrze swoją trasę

Jako przewodnik kajakowy po jeziorze Tahoe, odwiodłem niezliczoną ilość początkujących kajakarzy od wsiadania do kajaka i wiosłowania prosto na środek jeziora.

Oczywiście, przy jeziorze, które ma 22 mile długości i 12 mil szerokości, nigdy nie zbliżą się do środka, bez względu na to, czy otrzymają moją pomoc czy nie.

Chodzi o to, że naprawdę ważną wskazówką przy pierwszym spływie kajakowym jest zaplanowanie trasy tak, aby płynąć wzdłuż linii brzegowej, a nie z dala od niej. Najlepiej, jeśli linia brzegowa ma kilka różnych opcji plaż, na które możesz wciągnąć swój kajak, jeśli potrzebujesz przerwy.

Podczas planowania trasy należy również rozważyć miejsca wyjścia awaryjnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdopodobnie zaczniesz i skończysz na tej samej plaży lub przystani dla łodzi.
Jeśli coś pójdzie nie tak lub okaże się, że spływ kajakowy jest o wiele bardziej męczący niż myślałeś, zawsze warto mieć jedno lub dwa wyjścia awaryjne, z których można skorzystać na wszelki wypadek.

Jasne, może to oznaczać, że musisz złapać podwózkę lub zadzwonić po Ubera, aby wrócić do swojego samochodu przed powrotem, aby odebrać kajak. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż zmęczenie, przez które narażasz siebie (i innych kajakarzy/łodzian na wodzie) na niebezpieczeństwo.

Ponadto, początkujący kajakarze powinni głównie wiosłować na płytkich jeziorach lub stawach z przyjaznymi liniami brzegowymi. Pozwoli Ci to na tak krótkie lub tak długie wiosłowanie, jak czujesz się komfortowo, zapewniając jednocześnie wiele szans na przerwy lub punkty wyjścia awaryjnego, jeśli ich potrzebujesz.

Wskazówka #5. Wybierz dzień z dobrą pogodą

Nie ma chyba nic, co mogłoby zrujnować twój pierwszy wypad na kajaki bardziej niż złapanie się w naprawdę złą pogodę. Trudno jest cieszyć się jakimkolwiek rodzajem rekreacji na świeżym powietrzu, gdy jest zimno i pada deszcz, na przykład, a kajakarstwo nie jest inne.

Z kajakiem, jednak, wiatr staje się znacznie ważniejsze czynnik pogodowy do rozważenia niż to często jest dla turystyki pieszej i innych form lądowych rekreacji na świeżym powietrzu. Nawet jeśli jest całkowicie słonecznie i nie ma deszczu w prognozie, wiatr może zrujnować nawet najlepiej ułożone plany kajakowe.

Idealnie byłoby wybrać dzień z temperaturą około 70-75 stopni Fahrenheita, zerową szansą na opady i niewielkim lub żadnym wiatrem. Jeśli musisz zmagać się z wiatrem, spróbuj wybrać dzień, w którym maksymalna prędkość wiatru jest mniejsza niż 10 mil na godzinę.

Wiatr będzie miał większy wpływ na większe zbiorniki wodne, a utrzymujące się wiatry mogą tworzyć duże fale, które grożą wywróceniem nawet doświadczonych kajakarzy. Mniejsze zbiorniki wodne są zwykle bardziej chronione przed wiatrem, ale wiatr może również drastycznie obniżyć ogólną temperaturę powietrza.

Moglibyśmy zagłębić się w szczegóły dotyczące wpływu pogody na kajakarzy i tego jak przygotować się do spływów w niskich temperaturach, ale chcemy zachować prostotę. Jeśli jest to dzień, w którym czujesz się komfortowo leżąc na plaży, to prawdopodobnie jest to dobry dzień na Twoją pierwszą przygodę z kajakarstwem.

Wskazówka #6. Odpowiednio się spakuj

Kolejną rzeczą, której muszą nauczyć się początkujący kajakarze jest odpowiednie pakowanie. Nie musisz uczyć się jak spakować kajak na kemping, gdy dopiero zaczynasz, ale zdecydowanie potrzebujesz podstaw, aby bezpiecznie wiosłować.

Obejmuje to następujące przedmioty (jako absolutne minimum):

  • woda do picia
  • przekąski
  • apteczka pierwszej pomocy
  • dodatkowe warstwy odzieży w suchej torbie (np. aby zastąpić wszystkie mokre warstwy, jeśli niespodziewanie się wywrócisz)
  • wodoodporne etui na telefon (aby zabezpieczyć telefon w razie potrzeby wykonania telefonu alarmowego)
  • dodatkowe wiosło do kajaka (lepiej mieć je i nie potrzebować niż utknąć w potoku bez wiosła)
  • linka holownicza (na wypadek, gdybyś się zmęczył lub zranił i musiał zostać odholowany do brzegu)

Istnieje o wiele dłuższa lista niezbędnego sprzętu do zapewnienia bezpieczeństwa na kajaku, którą powinieneś rozważyć dodając do swojego kajaka wraz z rosnącym doświadczeniem i wydłużającymi się wycieczkami.

Wskazówka #7. Popraw swoją postawę

Wielu początkujących kajakarzy szybko się męczy, ponieważ nie ćwiczą prawidłowej postawy. Kiedy siedzisz w kajaku, twoje plecy powinny być stosunkowo wyprostowane, a ramiona powinny znajdować się nad biodrami.

Stopami znajdź podnóżek, który pozwoli Ci lekko zgiąć kolana. W tym miejscu wielu początkujących popełnia błąd i po prostu kładzie nogi płasko wewnątrz kokpitu kajaka.

Umieszczając stopy w podnóżkach, które pozwalają na lekkie zgięcie kolan, będziesz mógł delikatnie wcisnąć się w podnóżki, aby utrzymać plecy w pozycji pionowej. Pomoże Ci to również zaangażować swój rdzeń i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu dolnej części pleców w miarę upływu dnia.

Wskazówka #8. Zapoznaj się z regulacją siedziska kajaka

Chociaż najbardziej ergonomiczną pozycją są proste plecy, powinieneś czuć się komfortowo w kajaku. Więc zanim jeszcze zaczniesz wiosłować, poświęć sekundę, aby zapoznać się z tym, jak siedzenie się reguluje.

Jeśli ma ono paski na biodrach, pobaw się nimi. Aby dowiedzieć się, jak pomagają ci się bardziej pochylić lub zachować wyprostowaną pozycję. Wiedza o tym, jak wyregulować siedzisko kajaka przed wyjściem na wodę, pomoże Ci dokonać mikro-regulacji. Aby zapewnić sobie komfort, gdy już zaczniesz wiosłować.

Niektóre siedzenia kajakowe z aluminiową ramą oferują tylko 2-3 pozycje, które można przełączać. Niezależnie od tego, czy twoje siedzisko ma regulację pasków czy opcję w stylu toggle, musisz wiedzieć, jak działa, zanim zaczniesz wiosłować.

Wskazówka #9. Aktywuj swój rdzeń z każdym pociągnięciem wiosła

Wracając do naszego wcześniejszego punktu o tym jak siedzieć w kajaku z prawidłową postawą. Taka postawa pozwoli Ci również zaangażować mięśnie rdzenia przy każdym pociągnięciu wiosłem. W idealnej sytuacji cały tułów skręca się lekko z boku na bok przy każdym pociągnięciu wiosła.

Wielu początkujących kajakarzy nawet nie zdaje sobie sprawy, że używa mięśni rdzenia podczas wiosłowania. Jeśli jesteś pochylony daleko do tyłu w swoim siedzeniu kajaka, na przykład, będziesz używał swoich ramion, bicepsów i triceps podczas wiosłowania.

Spowoduje to, że mięśnie te zmęczą się znacznie szybciej i skróci to twoje wypady na kajaki. Podczas gdy nie powinieneś wyobrażać sobie 5-6 godzinnych wycieczek po raz pierwszy. Jest to również najlepszy czas na rozpoczęcie budowania właściwych nawyków wiosłowania.

Świadoma myśl o angażowaniu mięśni rdzenia, gdy ciągniesz ostrze kajaka przez wodę. To naturalnie spowoduje, że twoje ciało skręca lekko w kierunku, gdzie ostrze jest w wodzie i ma dodatkową korzyść dając bardziej kompletny trening górnej części ciała na pierwszej wycieczce kajakowej.

Wskazówka #10. Unikaj nadmiernego pochylania się

Być może najlepsza sztuczka dla początkujących kajakarzy, jaką słyszałem, dotyczy tego, jak utrzymać stabilność kajaka. Dla wielu początkujących, strach przed wywróceniem się jest czynnikiem numer jeden. Powoduje, że skracają swoją wycieczkę lub w ogóle nie odkrywają kajaków.

Jeśli obawiasz się o stabilność. Najlepszą radą jaką słyszałem jest to, abyś był świadomy utrzymywania nosa nad pępkiem, gdy już siedzisz w kajaku. Jak wspomnieliśmy wyżej, twój tułów może się lekko skręcać w kokpicie, ale nie powinieneś się nadmiernie przechylać w jedną lub drugą stronę.

Pochylanie się ma tendencję do występowania u początkujących, gdy czują, że nie płyną wystarczająco szybko. Istnieje naturalna tendencja do pochylania się w celu uzyskania ostrza wiosła głębiej w wodzie, próbując wygenerować więcej mocy.

Im bardziej jednak środek ciężkości oddala się od linii środkowej kajaka, tym większe prawdopodobieństwo wywrócenia się. Utrzymywanie nosa i pępka w jednej linii z linią środkową jest najlepszym sposobem dla początkujących aby zachować stabilność. Jest to szczególnie ważne jeśli uczysz się pływać.

Wskazówka #11. Pływaj z wieloma pozycjami rąk

Zauważyłem również, że u wielu początkujących kajakarzy szybko powstają pęcherze. Pęcherze te mają tendencję do występowania na wewnętrznej stronie kciuków, gdzie kciuk ociera się o trzon wiosła kajakowego.

Aby uniknąć tego dyskomfortu, możesz pływać z wieloma pozycjami dłoni. Obejmuje to zawijanie kciuków pod trzonem wiosła (normalne), zawijanie ich z powrotem do góry i na górze trzonu wiosła (wariant #1) i umieszczenie ich wzdłuż trzonu wiosła (wariant #2).

Te dwa warianty będą dla ciebie dziwne. Jeśli próbujesz ich po raz pierwszy, ale mają one na celu dać ci ulgę od tarcia, które powoduje u początkujących kajakarzy tak wiele irytacji.

Żeby było jasne, nie polecam przesuwania rąk bliżej lub dalej od siebie na trzonie wiosła. Twoje ułożenie rąk wzdłuż trzonu wiosła powinno tworzyć paddler’s box (prostokąt pomiędzy ramionami zgiętymi pod kątem 90 stopni a trzonem wiosła), gdy umieścisz punkt centralny trzonu wiosła na szczycie głowy.

Wskazówka #12. Rozważ kąt nachylenia wiosła

Jedną z moich ostatnich wskazówek dla początkujących kajakarzy jest rozważenie kąta nachylenia wiosła. Nie ma powodu, aby początkujący kajakarze mieli wiosło prawie pionowe, ponieważ zwiększa to ilość wysiłku wkładanego w każde pociągnięcie wiosłem.

Zachowaj niskie nachylenie wiosła, aby wykrzesać mniej energii i znaleźć rytm, który pozwoli ci oderwać się na chwilę od wiosłowania i cieszyć się piękną scenerią wokół ciebie!

Jak zacząć pływać kajakiem – Bonus Tip #13. Nie pływaj sam!

Bonusowa wskazówka! Nie pływaj sam lub, jeszcze lepiej, zapisz się na kurs wprowadzający do kajakarstwa. Są one zazwyczaj oferowane przez lokalne okręgi rekreacyjne lub prywatne firmy zajmujące się przewodnictwem kajakowym.

Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć kursu, poszukaj w mediach społecznościowych, czy w Twoim regionie są jakieś grupy kajakowe. Dołącz do grupy, aby poznać innych lokalnych kajakarzy z większym doświadczeniem niż ty.

Dzięki temu możesz otrzymać informację zwrotną na temat swojej techniki lub mieć kogoś u boku. Kto pomoże Ci bezpiecznie przećwiczyć manewry ratunkowe i inne umiejętności techniczne, których nie powinieneś ćwiczyć, pływając samemu.

Pomoże Ci to również poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i doda motywacji do częstszego pływania kajakiem. Ostatecznie, kajakarstwo jest jak każda inna umiejętność, a Twoje zdolności będą się stale poprawiać wraz z praktyką.

Jak zacząć pływać kajakiem – Myśli końcowe

Postępuj zgodnie z tymi poradami i wskazówkami, aby cieszyć się bezpiecznymi wypadami podczas nauki podstaw wiosłowania kajakiem. Mamy nadzieję, że przeczytałeś je i będziesz przestrzegać ich pilnie, podczas gdy są one wprowadzeniem do wspaniałego świata kajakarstwa! Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak zacząć pływać kajakiem!

Gdy już znasz podstawy pora, abyś zapoznał się jak używać wioseł.

Avatar

Robert

About Author

Wielki pasjonat kajakarstwa i wszystkiego co z nim związane. Od 10 lat aktywny kajakarz pływający na różnych akwenach wodnych w wielu krajach na świecie.

1 Comment

  1. Czy Warto Kupić Kajak Dmuchany W 2023?| Infokajak.pl

    28/10/2022

    […] Jak zacząć pływać kajakiem – Wskazówki dla początkujących kajakarzy […]

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *