Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kanu. Rozmiar, kształt i materiały, z których wykonana jest kanadyjka, wpłyną na to, jak sobie radzi i do jakich sytuacji najlepiej się nadaje.
Różne wymiary kanadyjki wpływają na jej wydajność. Długość daje ci prędkość, ale szerokość daje ci stabilność. Dobrze zbudowane kanu będzie miało długość, szerokość i głębokość, które pomogą mu działać dobrze w jego celu. Tym celem może być łowienie ryb, długie wycieczki lub burzliwe rzeki.
Dowiedz się więcej o rodzajach kanadyjek i jak czynniki takie jak długość, szerokość, kształt łodzi i inne mogą wpłynąć na wydajność kanu.
Kanadyjka – Rodzaje
W przypadku każdego kanu, konstrukcja łodzi niesie ze sobą pewne kompromisy. Łódka stworzona do łowienia ryb nie będzie świetnie żeglować na otwartych wodach. Łódka stworzona do szybkich rzek nie będzie miała takiej stabilności, jakiej potrzebujesz do wędkowania. Oto kilka najczęstszych typów kanadyjek:
Kanadyjki wycieczkowe
Kanadyjki wycieczkowe są przeznaczone do dalekich wypraw. Ich nazwa może też brzmieć kanadyjki turystyczne lub wyprawowe. Są one wykonane do ciągnięcia sprzętu (i czasami wielu wiosłujących) na długich dystansach. Mają tendencję do bycia dłuższymi i węższymi niż inne, aby śledzić prosto i podróżować szybciej.
Sportowe kanadyjki
Kanu sportowe przeznaczone są dla myśliwych i wędkarzy. Zwykle są krótsze i szersze niż inne. Pomaga im to działać jako stabilna platforma, na której ludzie mogą z łatwością polować i łowić ryby. Są bardziej pomocne, gdy musisz wstać, i lepiej radzą sobie z zakłóceniami powodowanymi przez zataczanie się ryb.
Kanadyjki rekreacyjne
Kanadyjki rekreacyjne to łódź ogólnego przeznaczenia, która najlepiej nadaje się do wiosłowania na spokojnych wodach. To świetne łodzie rodzinne i najlepsze kanu do obserwacji ptaków, fotografowania lub jednodniowych wycieczek po jeziorze. Są stabilne i łatwe do wiosłowania. Zwykle są średniej wielkości i chociaż mogą być wszechstronne, zwykle nie są przeznaczone do intensywnego łowienia, wzburzonych wód lub dużych prędkości.
Rozmiary i wymiary kanadyjek
Każdy wymiar kanu wpływa na jego osiągi i obsługę. To, czy potrzebujesz większej szerokości, długości lub głębokości, zależy od tego, czy potrzebujesz szybkości, stabilności, czy kombinacji tych dwóch.
Długość
Długość kanadyjki wpływa na jej poruszanie się po wodzie. Dłuższe łodzie kierują się prosto. Poruszają się szybciej, szybują dalej i mogą przenosić większy ciężar niż krótsze kanadyjki. Jednak krótsze kanadyjki mogą być znacznie łatwiejsze w manewrowaniu.
Szerokość
Szersze kanadyjki są zwykle bardziej stabilne. To czyni je świetną platformą do takich aktywności jak wędkarstwo, gdzie ekscytujący połów może szybko doprowadzić do zachwiania równowagi i łatwego przewrócenia. Świetnie nadają się również do zajęć takich jak fotografia, gdzie stabilność jest kluczowa. Z drugiej strony węższe kanadyjki są zwykle szybsze i mają lepszą wydajność wiosłowania.
Głębokość
Głębokość mierzona jest od górnej krawędzi bocznych relingów kanadyjki (zwanych burtami) do dna łodzi. Głębokie łodzie mogą pomóc w utrzymaniu wody na zewnątrz podczas przewożenia ciężkich ładunków. Jednak łodzie z wysokimi burtami będą również bardziej narażone na działanie wiatru.
Wzory i kształty kanu
Oczywiście projektowanie kanadyjek to coś więcej niż proste wymiary. Inne aspekty kształtu kanadyjki wpływają na to, jak się porusza i steruje. Różne kształty są idealne do różnych rodzajów wiosłowania.
Kształt kadłuba
Dno kanadyjki wpływa na jej stabilność. W rzeczywistości istnieją dwa rodzaje stabilności kanu. „Stabilność początkowa” odnosi się do tego, jak dobrze łódź utrzymuje się w pozycji pionowej na gładkiej wodzie. „Stabilność drugorzędna” odnosi się do tego, jak trudno jest przechylić łódź na bardziej wzburzonej wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, krzywizna pomaga kanadyjce pozostać w pozycji pionowej, gdy jest trochę podrzucana, ale płaskie dno ułatwia utrzymanie równowagi, gdy woda jest gładka. Podobnie jak w przypadku długości i szerokości, istnieje wiele projektów kadłubów, które stanowią kompromis między płaskim a okrągłym dnem. Te różne kształty tworzą kanadyjki, które lśnią w różnych sytuacjach.
Kanadyjka płaskodenna
Płaskie dna mają dużą stabilność początkową. Świetnie sprawdzają się na płaskiej wodzie i sprawdzają się jako kanadyjki wędkarskie. Łatwo je skręcać, ponieważ większa część kadłuba znajduje się nad linią wody. Ale kiedy zaczniesz ładować je sprzętem, stają się nieco wolniejsze.
Zaokrąglone kanadyjki
Zaokrąglone dna nie mają dużej stabilności początkowej (płaska woda), ale mają świetną stabilność wtórną. Oznacza to, że bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach wodnych. Te kanadyjki są zwykle przeznaczone do pływania o wysokich osiągach przez bystrza.
Płytkie Łękowate Kanadyjki
Płytkie łuki stanowią kompromis między płaskim a okrągłym dnem. Oferują przyzwoitą stabilność na gładkich wodach i doskonałą stabilność na wzburzonych wodach. Szybują i śledzą lepiej niż łodzie płaskodenne. Jest to najpowszechniejsza kanadyjka która sięga daleko w przeszłość, do czasów, gdy kanadyjki były wykonane z kory brzozowej lub drewna i płótna.
Kanadyjki z dnem w kształcie litery V
Kanadyjka kajak z dnem w kształcie litery V są podobne do łodzi z płytkim łukiem, ale w samym środku mają bardziej zarysowaną linię. Jak sama nazwa wskazuje, jest mniej zaokrąglony i bardziej przypomina literę V. Te kanadyjki mają jeszcze większą zwrotność i śledzenie niż łodzie o płytkim łuku i zapewniają solidne połączenie stabilności na gładkich i wzburzonych wodach.
Rocker
Kolejną cechą konstrukcyjną, która wpływa na wydajność, jest rocker. „Rocker” odnosi się do krzywizny wzdłuż długości kajaka. Niektóre kajaki tworzą całkiem prostą linię od dziobu do rufy (czyli od przodu do tyłu). Inne będą wyglądać bardziej jak łuk łucznika, z dużą krzywizną wzdłuż łodzi. Im bardziej rocker ma łódź, tym krócej będzie działać. Jeśli tylko środek łodzi siedzi w wodzie, będzie się zachowywał bardziej jak krótki kajak, z łatwymi skrętami, ale gorszym śledzeniem. Lekki rocker może dodać trochę zwrotności długiej łodzi, bez poświęcania zbyt dużej ilości śledzenia.
Kształt boczny
Kształt boków wpływa również na sposób obsługi kanadyjki, będąc kompromisem między zwiększoną stabilnością a łatwiejszym wiosłowaniem.
Z czego może być wykonana kanadyjka ?
Kanadyjki mają tysiące lat i były widziane na całym świecie. Znaleziono je w Holandii, Nigerii i we wschodnich Chinach, a wszystkie mają od 8 000 do 10 000 lat. Wiele z najwcześniejszych kanadyjek było „ziemiankami” wykonanymi z wydrążenia ogromnych kłód. W całej historii łodzie te były również wykonywane z kory brzozowej lub płótna naciągniętego na ramy. Obecnie większość kanu jest wykonana z różnych materiałów syntetycznych. Wszystkie te syntetyki mają swoje zalety i wady. Niezależnie od tego, z czego wykonane jest Twoje kanu, ważne jest, aby odpowiednio je przechowywać, aby służyły jak najdłużej.
Polietylen
Polietylen jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Może zbudować jedne z najlepszych kanadyjek pod względem wytrzymałości i przystępności cenowej, zwłaszcza w przypadku konstrukcji trójwarstwowej. Gładkość polietylenu pozwala mu również łatwo ślizgać się po skałach. Te kanadyjki mogą być cięższe, ale są również zaprojektowane tak, aby wytrzymać bicie i trwać długo.
Kevlar
Wiele popularnych kompozytów zawiera kevlar, dzięki czemu kanu jest mocne i lekkie. Jednak znalezienie równowagi między „mocne” a „lekkie” może być trudne w przypadku kevlaru, ponieważ szybko zaczyna zwiększać wagę. I chociaż Kevlar pozwala na dużą elastyczność pod względem kształtu kanadyjki, może również szybko stać się kosztowny.
Włókno szklane
Włókno szklane było jednym z najwcześniejszych materiałów kompozytowych do kanu i nadal jest szeroko stosowane. Włókno szklane jest wykonane z tkaniny lub ciętych włókien nasyconych żywicą. Włókno szklane można wykonać ręcznie lub wtrysnąć do formy. (Modele układane ręcznie są zwykle lżejsze, ale droższe). Włókno szklane nie jest tak wytrzymałe jak niektóre inne materiały, ale jest również dość łatwe w utrzymaniu, stosunkowo niedrogie i łatwe do naprawy.
Zobacz inne Nasze wpisy:
- Zimowe spływy kajakowe. Co warto wiedzieć wybierając się na kajaki zimą ?
- Jaka powinna być kamizelka na kajak ? Top 10 najwygodniejszych kapoków na kajak.
- Jaki kajak na rzekę wybrać ? Najlepszy kajak na rzekę 2023.
- Najlepszy kajak składany 2023. Jaki wybrać – przewodnik dla kupujących
- Jak się ubrać na kajaki ? Co zabrać ze sobą na spływ kajakowy ? Część 1